Prostatitis kezelés antibiotikumok

A prosztatagyulladás

Az oldal tartalma

A prostatitis a prosztata mirigy gyulladása (duzzanat). Nagyon fájdalmas és kínos lehet, de végül is jobb lesz.

A prosztata egy kis mirigy a férfiakban, amely a pénisz és a húgyhólyag között helyezkedik el. Olyan folyadékot hoz létre, amely spermával keverve spermát hoz létre.

A többi prosztata körülményektől eltérően, mint például a prosztata-megnagyobbodás vagy a prosztatarák, amelyek általában az idősebb férfiakat érintik, a prostatitis kialakulhat minden korosztályban. Azonban általában a 30 és 50 év közötti férfiakat érinti.

A prostatitis két fő típusa van:

A prosztatagyulladás tünetei

Akut prosztatagyulladás

Az akut prostatitis tünetei a következők:

Lásd a GP-t azonnal, ha ilyen tünetei vannak annak érdekében, hogy az ok kivizsgálható legyen, és megfelelő kezelést javasoljon.

Krónikus prosztatagyulladás

Előfordulhat, hogy krónikus prosztata van, ha legalább három hónapja a következő tüneteket észlelte:

Ezek a tünetek jelentős hatással lehetnek életminőségére. Azonban a legtöbb esetben fokozatosan javulnak az idő múlásával és a kezeléssel.

Mikor kap orvosi tanácsot?

Lásd a háziorvosát, ha prosztata tünetei vannak, például kismedencei fájdalom, nehézség vagy fájdalom a pattanás során, vagy fájdalmas ejakuláció.

A háziorvosa megkérdezi a problémáit, és megvizsgálja a hasát. Ön is rendelkezhet digitális végbélvizsgálattal (DRE). Ez az, ahol az orvos egy kesztyűs ujját beilleszti a fenekébe, hogy érzékelje a rendellenességeket. Bizonyos kellemetlen érzést tapasztalhat, ha a prosztata dagadt vagy dagadt.

A vizelete általában a fertőzés jeleit vizsgálja, és további tesztek elvégzésére más szakemberekhez fordulhatnak.

Ha a prosztatagyulladás hirtelen és súlyos tünetei kialakulnak, azonnal forduljon orvoshoz. Lehet, hogy akut prosztatagyulladás van, amelyet gyorsan fel kell mérni és kezelni kell, mert súlyos problémákat okozhat, például hirtelen a vizelet áthaladását.

Ha tartós tünetei vannak (krónikus prosztatagyulladás), akkor Ön egy urológushoz (orvoshoz, aki szakosodott a húgyúti problémákkal) foglalkozik a speciális értékeléshez és kezeléshez.

Prosztatitis kezelése

A prostatitis kezelése attól függ, hogy akut vagy krónikus prostatitis-e van-e.

Akut prosztatagyulladás

Az akut prosztatagyulladást (ahol a tünetek hirtelen és súlyosak) általában fájdalomcsillapítókkal és 2-4 hetes antibiotikumokkal kezelik.

Szükség lehet kórházi kezelésre, ha nagyon beteg vagy nem tud vizelni (akut vizeletvisszatartás).

Krónikus prosztatagyulladás

A krónikus prosztatitis kezelésére (ahol a tünetek több hónapon át esnek és mennek keresztül) általában a tünetek kezelésére irányulnak. A következő kezelések segíthetnek a tünetek kezelésében:

A cél az, hogy a tüneteket olyan szintre csökkentsék, ahol kevésbé zavarják a napi tevékenységeket, ahelyett, hogy teljesen megszabadulnának a fájdalomtól.

A helyi fájdalom klinikára történő utalás szintén figyelembe vehető.

Mi okozza a prosztatát?

Az akut prosztatagyulladást általában akkor okozza, amikor a húgyúti baktériumok belépnek a prosztatába. A húgyutak közé tartozik a hólyag, a vesék, a csövek, amelyek összekapcsolják a veséket a húgyhólyaggal (húgyvezetékekkel) és a húgycsővel.

A krónikus prostatitisben általában nem találhatók a prosztata mirigy fertőzés jelei. Ezekben az esetekben a tünetek oka nem egyértelmű.

Prosztatitis kockázati tényezői

Az akut prosztatitis kockázati tényezői a következők:

A krónikus prostatitis kockázati tényezői a következők:

Akut prosztatagyulladás

Az akut prosztatagyulladás általában antibiotikumokkal tisztul. Fontos, hogy teljes körűen megtanuljuk annak biztosítását, hogy a fertőzés teljes mértékben tisztuljon.

Ritkán más akut prosztatitis szövődményei is előfordulhatnak. Ezek tartalmazzák:

Krónikus prosztatagyulladás

A krónikus prosztatagyulladás kihívást jelenthet a kezelésre, mert keveset tudunk arról, mi okozza. A legtöbb férfi fokozatosan felépül a kezeléssel, de ez több hónapig vagy évig is eltarthat.

Egyes prosztatagyusú férfiak később találják meg a tüneteiket (visszaesés), ami további kezelést igényel.

A prosztatagyulladás nem prosztatarák, és jelenleg nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy növeli a prostata rák kialakulásának esélyeit.

Az oldal a legutóbbi felülvizsgálat: 03/03/2017

Következő felülvizsgálat esedékes: 03/03/2020

Akut bakteriális prostatitis kezelés vezetés

Megközelítés szempontjai

Az akut bakteriális prosztatitisben (ABP) kialakult intenzív gyulladás miatt a prosztata mirigy nagyon érzékeny az antibiotikumokra, amelyek egyébként rosszul behatolnak a prosztatába. Kórházi kezelésre van szükség azoknál a betegeknél, akiknél az akut vizeletvisszatartás kialakul, és azoknál, akiknek intravénás antimikrobiális terápiát igényelnek. A lázcsillapítók, fájdalomcsillapítók, székletlápítók, ágytakaró és a megnövekedett folyadékbevitel biztosítja a szupportív terápiát.

Foley katétert finoman lehet behelyezni a vízelvezetéshez, ha súlyos elzáródást feltételeznek. Egy lyukasztó suprapubic cső használható, ha a katétert nem lehet könnyen áthaladni vagy a beteg nem tolerálja. A katéter 24-36 órával később eltávolítható.

Alfa-blokkoló terápiát szintén figyelembe kell venni az akut bakteriális prostatitis esetén. Mivel a hólyag nyak és a prosztata alfa-receptorokban gazdag, az alfa-blokád javíthatja a kiáramlás elzáródását és csökkenti az intraprosztatikus vizelet-refluxot. A terazozin, 5 mg / nap orálisan 4-52 hétig, a szokásos első választás. [15] Tamszulozin (Flomax), alfuzozin (Uroxatral) és doxazozin (Cardura) elfogadható alternatív anyagok.

Az orvosi kezelés gyakran sikertelen a prosztata tályog esetében. Ilyen esetekben a prosztata transzurethális vagy perineális aspirációja vagy kevésbé előnyös transzurethralis reszekciója és az üreg elvezetése sebészeti megközelítések lehetnek.

Műtéti beavatkozás

A műtétre utaló jelzés egy prosztata tályog, ami az akut bakteriális prosztatitis ritka, de jól leírható szövődménye. A prosztata tályog orvosi kezelése gyakran sikertelen. Így a transzrektális vagy perineális aspiráció, a transzurethrális reszekció vagy a transzrektális elvezető cső transzrektális ultrahang-vezérelt elhelyezésével végzett műtéti elvezetés mérlegelhető. [1]

A tályog transz-verális vagy perineális aspirációja előnyös és gyakran hatásos, különösen olyan betegeknél, akiknek a tünetei nem javultak az 1 hetes orvosi kezelés után. A prosztata transzurethrális reszekciója (TURP) és az üreg elvezetése egy másik megközelítés, de kevésbé kívánatos a baktériumok lehetséges hematogén terjedése miatt.

A TURP azonban hatékony gyógymód lehet a visszatérő akut bakteriális prostatitis kezelésére. Retrospektív analízisben Decaestecker és Oosterlinck beszámoltak arról, hogy a refrakter, visszatérő, akut bakteriális prostatitis kezelésére TURP-ból 21 betegnél 21 betegnél tünetmentes volt a 44 hónapos medián követés során. Nem jelentettek inkontinenciát vagy húgyhólyag-összehúzódást. [31]

A prosztata tályogokat le kell engedni, vagy valamilyen vízelvezetést kell végrehajtani, ha a tályog nagyobb, mint 1 cm. [16, 17] Nyomon kövesse nyomon a tályogot, ha spontán törés következik be a húgycsőbe. A visszatérő tályog ritka.

A szisztémás fertőzés és a bakteriémia lehetősége miatt az akut bakteriális prosztatitisben szenvedő betegeknél kerülni kell a húgycső műszeres alkalmazását, különösen akkor, ha a beteg klinikailag instabil, vagy már jelzi a szepszis jeleit, bár a kis vízelvezető katéter biztonságos tapintatos kezekben történő elhelyezése. A megfelelő antibiotikumokkal történő előkezelés kötelező.

Transzuretrális vagy perineális sebészeti beavatkozások a prosztata tályog kezelésére óvatosan kell eljárni, és jelenleg nem tanácsosak, hacsak más vízelvezetési technikák nem jártak sikerrel. A perineális metszés idegkárosodás miatt impotenciát okozhat, és a transzurethralis resekció elősegítheti a baktériumok hematogén terjedését, ami szepszishez vezethet. [18]

Szepszisben szenvedő betegeknél a transzurethrális reszekció életmentő lehet, és figyelembe kell venni, ha nem reagálnak a konzervatív terápiára.

Akut vizeletretencióban szenvedő betegeknél a Foley katéter behelyezését először a beteg által toleráltnak kell kísérelni; ez azonban rendkívüli kényelmetlenséget okozhat. Bizonyos esetekben a transzuretrális katéter akadályozhatja az akutan gyulladt prosztata elvezetését, bakteremiát vagy prosztata tályogot okozhat. Ha a katéter nem könnyű áthaladni, egy szubkububicus punc cystostomy szerepel.

Antibiotikum terápia

Az akut bakteriális prosztatagyulladás (ABP) kezelésére alkalmazott antibiotikum a kezdeti tenyésztés és az érzékenység eredményein alapul. A kezdeti terápiát azonban gram-negatív enterális baktériumokra kell irányítani. Hasznos anyagok közé tartoznak a fluorokinolonok, a trimetoprim-szulfametoxazol és a gentamicinnel rendelkező ampicillin.

Ha a terápiára vonatkozó kezdeti klinikai válasz kielégítő és a kórokozó érzékeny a kiválasztott antibiotikumra, a kezelés folytatódik orálisan (PO) 30 napig, hogy megakadályozzák a következményeket, például a krónikus bakteriális prostatitis és a prosztata tályogképződést.

A gyógyszerrezisztencia gyors ütemben növekszik, különösen a fluorokinolonok esetében, amelyeket figyelembe kell venni. Különösen aggodalomra ad okot, különösen a transzverzális ultrahang-irányított biopsziában (TRUS) szenvedő betegeknél Gram-negatív uropatogének, mint például a kiterjesztett spektrumú β-laktamáz (ESBL) -termelő Enterobacteriaceae és a karbapenem-rezisztens Enterobacteriaceae. [19] A helyi ellenállási mintáknak és érzékenységeknek segíteniük kell a kezdeti kezelést. [9]

Egy 3 000 embernél végzett vizsgálat során, akik profiaktikus flurokinolon-alapú kezelést kaptak 7 napig az iatrogén akut prostatitis kockázatának minimálisra csökkentése érdekében, kevesebb mint 1% (n = 20) akut bakteriális prostatitis alakult ki az eljárás egy hete után. Mind a 20 esetben csak az izolált baktériumok voltak Escherichia coli.

A tesztelés során a következő antibiotikumokkal szemben rezisztencia mutatkozott: flurokvinolon és amoxicillin (95%), amoxicillin-klavulanát és trimetoprim-szulfametoxazol (70%), harmadik generációs cefalosporin (25%) és amikacin (5%). Nem jelentettek rezisztenciát az imipenemre vonatkozóan. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a flurokvinolon alapú profilaxis továbbra is hatékonyan csökkenti a prosztata biopsziában másodlagos akut prostatitis kockázatát. [20]

A koreai betegeknél a TRUS-vezérelt biopsziát követően az akut prosztatitis felülvizsgálata azt mutatta, hogy az ESBL termelő E coli 2008 óta folyamatosan észlelhető; azok E coli érzékenyek voltak az imipenemre, az amikacinra és a cefoxitinra, de ellenálltak a fluorokinolonoknak. Ezek a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a fluorokinolonok nem hatásos antimikrobiális hatásúak akut prosztatitis kezelésére TRUS-vezérelt biopszia után. [21]

Beszámoltak a floroquinolon-rezisztens baktériumok okozta transzkripciós prosztata biopszia utáni fertőzési rátákról. A rektális flóraszedés után célzott profilaxis hatásosnak bizonyult az empirikus antibiotikus profilaxishoz képest. A perineális prosztata biopszia használata korlátozott adat-támogatást igényel, és további tanulmányokra van szükség. [22]

Bizonyos rezisztens törzsek hosszabb intravénás (IV) terápiát igényelhetnek. Az IV-terápiában a trimetoprim / szulfametoxazol 8-10 mg / kg / nap dózisban (a trimetoprim komponenstől függően) 2-4 dózisban naponta kétszer-négyszer alkalmazható, amíg a tenyésztési és érzékenységi eredmények ismeretesek. Alternatív kezelési mód a gentamicin, 3-5 mg / kg / d IV három osztott dózisban, valamint a 2 g ampicillin négy részre osztva. Ezenkívül két elfogadott β-laktám / β-laktamáz inhibitor kombináció, a ceftolozán / tazobaktám és a ceftazidim / avibaktam, ígéretes aktivitást mutatnak a multidrog-rezisztens Gram-negatív organizmusokkal szemben. [23]

Miután a páciens 24 órán át gyulladt, egy megfelelő orális szert pótolhatunk további 30 napig. Orális terápia esetén kétszeres erősségű trimetoprim / szulfametoxazolt használjon naponta kétszer 30 napig. Az orális terápia alternatívái a következők:

Ha tályogot diagnosztizálnak, az anaerob antimikrobiális terápiát hozzá kell adni a kezeléshez. A Clindamycin 600-900 mg IV vagy 150-450 mg orálisan minden 8 órában jó választás. Az orvosi menedzsment gyakran sikertelen, azonban sebészeti elvezetést igényel. A tályog transz-verális vagy perineális aspirációja előnyös, és gyakran hatásos, különösen akkor, ha a tünetek nem javulnak az 1 hetes orvosi kezelés után.

Mi a Prostatitis?

Ebben a cikkben

Ebben a cikkben

Ebben a cikkben

A prosztata egy dió méretű mirigy, amelyet minden embernek megvan. A hólyag alatt és a végbél előtt található. A prosztata feladata az, hogy folyadékot tartalmaz, amely spermát (spermát) tartalmaz. Ez a folyadék védi a spermát, amikor egy női tojás felé halad.

Ha a prosztata dagadt, gyengéd és gyulladt, akkor az úgynevezett "prosztatagyulladás". Ez nem rák, és különbözik a "megnagyobbodott prosztata" -tól.

A Prostatitis tünetei

A prostatitis négy típusa létezik. Mindegyiknek saját tünetei és okai vannak. Ezek tartalmazzák:

Akut bakteriális prostatitis. A húgyúti a vese, a húgyhólyag és a csövek között van. Ha a baktériumok itt találnak utat a prosztata, fertőzést kaphat.

Ez a prosztatagyulladás gyors. Lehet, hogy hirtelen:

Az akut bakteriális prostatitis súlyos állapot. Ha ezeket a tüneteket észleli, azonnal kérjen orvosi ellátást.

Krónikus bakteriális prostatitis. Ez gyakoribb az idősebb férfiakban. Ez egy enyhébb bakteriális fertőzés, amely több hónapig is eltarthat. Egyes férfiak akkor kapják meg, miután húgyúti fertőzés (UTI) vagy akut bakteriális prosztatitis volt.

A krónikus bakteriális prostatitis tünetei gyakran jönnek és mennek. Ez megkönnyíti a kihagyást. Ezzel a feltétellel előfordulhat, hogy:

Krónikus prosztatitis / krónikus kismedencei fájdalom-szindróma (CP / CPPS). Ez a leggyakoribb típusú prosztatagyulladás. Ugyanazokat a jeleket osztja el, mint a bakteriális prosztatagyulladás. A különbség az, hogy ha tesztek futnak, nincs ilyen baktérium.

Az orvosok nem biztosak abban, hogy mi okozza a CP / CPPS-t. A triggerek közé tartozik a stressz, a közeli idegkárosodás és a fizikai sérülés. A vizeletben lévő vegyszerek vagy a múltban alkalmazott UTI-nek szerepe lehet. A CP / CPPS-t immunrendszeri betegségekhez, például krónikus fáradtság szindrómához és irritábilis bél szindrómához (IBS) kapcsolták.

A CP / CPPS fő ​​jele a fájdalom, amely legalább 3 hónapig tart a testrészek legalább egyikében:

Lehet, hogy fájdalmat okoz, amikor pisilni vagy ejakulálni. Lehet, hogy nem tudja tartani a vizeletet, vagy naponta több mint 8 alkalommal kell pisilnie. A CP / CPPS gyakori tünete a gyenge vizeletáram.

Tünetmentes prosztatagyulladás. Az ilyen típusú prosztatagyulladóknak gyulladt prosztata van, de nincsenek tünetek. Csak akkor tanulhatja meg, ha az orvos olyan vérvizsgálatot végez, amely ellenőrzi a prosztata egészségét. Az aszimptomatikus prostatitis nem igényel semmilyen kezelést, de ez vezethet a meddőséghez.

Prostatitis kockázati tényezők

Nagyobb valószínűséggel problémái vannak a prosztata esetében, ha:

A gyulladt vagy fertőzött prosztata mirigy gyakori minden korosztályban.

Ha prosztata van, orvosa segíthet megtalálni a módját a tünetek kezelésére és a fájdalom kezelésére. A kutatók megpróbálják jobban megérteni, mi okozza. Ez lehetővé teszi számukra, hogy több kezelést találjanak meg.

Mayo Klinika: "Prostatitis".

Urológiai gondozói alapítvány: "Mi a prosztatagyulladás és a kapcsolódó krónikus kismedencei fájdalom?"

Nemzeti Cukorbeteg-Intézet és Emésztési Vesebetegségek: "Prostatitis: Prosztata gyulladása".

Harvard Medical School + Harvard Health Publications: "Prostatitis: a gyulladt prosztata veszélyes egészségi problémát jelenthet".

NHS Choices: "Prostatitis".

Cleveland Clinic: "Prostatitis".

Prosztatarák Egyesült Királyság: "Prostatitis: útmutató a fertőzés és a gyulladás a prosztata."

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »