A legtöbb hasnyálmirigyrák exokrin rák. A hasnyálmirigy neuroendokrin daganatok (NETs), vagy a szigetsejtes daganatok kevésbé gyakoriak, de jobb kilátásokkal (prognózissal) rendelkeznek.
Ha van hasnyálmirigyrák vagy közel van valakinek, aki tudja, hogy mit várhat, segíthet megbirkózni vele. Itt megtalálhatja a hasnyálmirigyrákot, beleértve a kockázati tényezőket, a tüneteket, a kezelés módját és kezelését.
Áttekintést a hasnyálmirigyrákról és a legfrissebb kulcsstatisztikákról az Egyesült Államokban.
Tudjon meg többet a hasnyálmirigyrák kockázati tényezőiről és arról, hogy mit tehet a kockázat csökkentése érdekében.
Ismertesse a hasnyálmirigyrák jelét és tüneteit. Ismerje meg, hogy a hasnyálmirigyrák vizsgálata, diagnosztizálása és beiktatása.
Ha Ön hasnyálmirigy-rákkal szembesül, segíthet megismerni a kezelési lehetőségeket és a lehetséges mellékhatásokat, és rámutat arra, hogy információt és szolgáltatásokat nyújtson a rákos utazás során.
Tudjon meg többet arról, hogyan élhet jól a hasnyálmirigyrákos kezelés után, és döntéseket hozhat a következő lépésekről.
A rák akkor kezdődik, amikor a test sejtjei elkezdenek növekedni. A test szinte bármelyik részében lévő sejtek rákosodhatnak, és terjedhetnek a test más területeire. Lásd: Mi a rák? hogy többet tudjon meg arról, hogyan kezdik és terjednek a rákos megbetegedések.
A hasnyálmirigyrák akkor kezdődik, amikor a hasnyálmirigy sejtjei elkezdenek növekedni. A hasnyálmirigy olyan szerv, amely a gyomor mögött ül. Olyan, mint egy hal, széles fejű, keskeny test, keskeny, hegyes farok. Felnőtteknél kb. 6 hüvelyk hosszú, de kisebb, mint 2 hüvelyk széles. A hasnyálmirigy feje a has (a has) jobb oldalán van, mögötte a gyomor találkozik a duodenummal (a vékonybél első része). A hasnyálmirigy teste a gyomor mögött helyezkedik el, és a hasnyálmirigy farkája a hasüreg bal oldalán helyezkedik el.
A hasnyálmirigynek 2 fő sejtje van:
Az exokrin sejtek és a hasnyálmirigy endokrin sejtjei különböző típusú daganatokat képeznek. Nagyon fontos tudni, hogy a hasnyálmirigyrák egy exokrin vagy endokrin rák. Különálló kockázati tényezőkkel és okaikkal rendelkezik, különböző jelekkel és tünetekkel rendelkezik, különböző vizsgálatokat diagnosztizálnak, különböző módon kezelik és eltérő kilátásokkal rendelkeznek.
Az exokrin rákok messze a leggyakoribb típusú hasnyálmirigy-rák. Ha azt mondják, hogy hasnyálmirigy-rákja van, valószínűleg exokrin hasnyálmirigyrák.
Hasnyálmirigy adenokarcinóma: Az exokrin hasnyálmirigy rákainak körülbelül 95% -a adenokarcinómák. Ezek a rákok általában a hasnyálmirigy csatornáin kezdődnek. Kevéssé, a sejtekből fejlődnek ki, amelyek a hasnyálmirigy enzimeket termelik, mely esetben hívják őket acinus sejt karcinómák.
Az exokrin rák kevésbé gyakori típusa: Más, kevésbé gyakori exokrin típusú rákok közé tartoznak az adenosquamous karcinómák, a laphámsejtes karcinómák, a gyűrűs sejt karcinómák, a differenciálódott karcinómák és a nem differenciált karcinómák óriássejtekkel.
Ampulláris rák (Vater ampullájának karcinóma): Ez a rák a Vater ampullájában kezdődik, ahol az epevezeték és a hasnyálmirigy csatorna összeillik, és ürül a vékonybélbe. Az ambuláns rák nem technikailag hasnyálmirigy-rák, de itt is szerepelnek, mert ugyanolyan bánásmódban részesülnek.
Az ambuláns rák gyakran blokkolja az epevezetéket, miközben még mindig kicsi, és nem terjednek el messzire. Ez az elzáródás okozza az epe felépülését a szervezetben, ami a bőr és a szem sárgulásához vezet (sárgaság). Emiatt ezek a rákos megbetegedések általában a legtöbb hasnyálmirigyráknál előfordulnak, és általában jobb prognózissal rendelkeznek (kilátások).
Az endokrin hasnyálmirigy tumorai nem gyakoriak, az összes hasnyálmirigyrák kevesebb mint 5% -át alkotják. Csoportként gyakran hívják őket hasnyálmirigy neuroendokrin tumorok (NETs) vagy szigetsejtes tumorok.
A hasnyálmirigy-NET-ek lehetnek jóindulatúak (nem rákosak) vagy rosszindulatúak (rákos megbetegedések). A jóindulatú és rosszindulatú daganatok egy mikroszkóp alatt is megegyezhetnek, így nem mindig világos, hogy a hasnyálmirigy NET valóban rákos. Néha csak akkor derül ki, hogy egy NET rák, amikor a hasnyálmirigyen kívül terjed.
Sokféle hasnyálmirigy-NET létezik.
Működő NET-k: A hasnyálmirigy-NET-ek körülbelül fele olyan hormonokat termel, amelyek a vérbe jutnak és tüneteket okoznak. Ezeket hívják működése daganatok. Mindegyikük a daganatsejtek által termelt hormon típusának a neve.
A legtöbb működő NET gasztrinómák vagy inzulinómák. A többi típus ritka.
Nem működő hálózatok: Ezek a daganatok nem okoznak elegendő felesleges hormont a tünetek kialakulásához. Valószínűbb, hogy rák, mint működő tumorok. Mivel nem okoznak tüneteket okozó felesleges hormonokat, gyakran előfordulhatnak elég nagyok, mielőtt megtalálják őket.
Carcinoid tumorok: Ezek a hálózatok sokkal gyakoribbak az emésztőrendszernek más részein, bár ritkán elindulhatnak a hasnyálmirigyben. Ezek a tumorok gyakran okoznak szerotonin (más néven 5-HT) vagy prekurzora, az 5-HTP.
A hasnyálmirigy-NET-k kezelése és kilátásai a tumor specifikus daganattól és a daganat színpadától (mértékétől) függenek, de a kilátások általában jobbak, mint a hasnyálmirigyrákos rákos megbetegedések.
Néhány növekedés a hasnyálmirigyben egyszerűen jóindulatú (nem rákos), míg mások idővel rákká válhatnak, ha kezeletlenül precancerosis). Mivel az emberek egyre gyakrabban kapnak képalkotó vizsgálatokat, például a CT-t gyakrabban, mint a múltban (számos okból), ezek a fajta hasnyálmirigy-növekedések gyakrabban fordulnak elő.
Szeros cisztás neoplazmák (SCN) (más néven szerózus cisztadenomák) olyan daganatok, amelyek vizes folyadékkal töltött zsákokat (cisztákat) tartalmaznak. Az SCN-k szinte mindig jóindulatúak, és a legtöbbet nem kell kezelni, hacsak nem nőnek fel, vagy tüneteket okoznak.
Mozgás cisztás neoplazmák (MCN) (más néven mucinos cisztadenomák) olyan lassan növekvő daganatok, amelyek cisztái tele vannak zselészerű anyaggal mucin. Ezek a daganatok szinte mindig a nőknél fordulnak elő. Bár nem rákbetegségben szenvednek, egyesek a rákos megbetegedések hatására idővel előrehaladhatnak, ha nem kezelik őket, ezért ezeket a daganatokat rendszerint eltávolítják műtéttel.
Intraductalis papillary mucinous neoplasms (IPMNs) vannak benignus tumorok, amelyek a hasnyálmirigy-csatornákban nőnek. Az MCN-khez hasonlóan ezek a daganatok mucinot is termelnek, és idővel rákká válnak, ha nem kezelik. Néhány IPMN-t csak szorosan követhetünk az idő múlásával, de egyeseket esetleg el kell távolítani a műtéttel, ha vannak bizonyos jellemzői, például ha a fő hasnyálmirigy-csatornában vannak.
Tömör pszeudopapilláris neoplazmák (SPN) ritka, lassan növekvő daganatok, amelyek szinte mindig fiatal nőknél alakulnak ki. Bár ezek a daganatok lassan növekszik, néha átterjedhetnek a test más részeire is, ezért a legjobb műtétet kezelik. Az ilyen tumorokkal rendelkező emberek kilátása általában nagyon jó.
A hasnyálmirigyrák olyan betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a hasnyálmirigy szövetében. A hasnyálmirigy egy mirigy a gyomor mögött és a gerinc előtt. A hasnyálmirigy étvágycsökkentő és a vércukorszintet szabályozó hormonokat termel. Az exokrin hasnyálmirigy-sejtek nevezett sejtek az emésztőrendszereket termelik, míg az endokrin hasnyálmirigy-sejtek sejtjei a hormonokat termelik. A hasnyálmirigyrák többsége az exokrin sejtekben kezdődik.
Azok a tényezők, amelyek veszélyt jelenthetnek a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatára:
Egészségügyi előzményeinek levonása és fizikális vizsgálat elvégzése után az orvos több vizsgálatot is elrendelhet a probléma okainak vagy mértékének meghatározására, beleértve:
Különböző kezelések vannak a hasnyálmirigyrákra, beleértve a műtétet, a kemoterápiát és a sugárkezelést. A kemoterápia a rák kezelésére szolgáló gyógyszereket használ, míg a sugárterápia röntgenfelvételeket vagy más típusú sugárzást használ a rákos sejtek elpusztítására. A műtétet tumor eltávolítására vagy a hasnyálmirigyrák tüneteinek kezelésére lehet használni.
Az American Cancer Society beszámol arról, hogy az exokrin hasnyálmirigy rákos betegeinek csak mintegy 23% -a él a diagnózis után egy évvel. Mintegy 8,2% még mindig életben van öt évvel a diagnózis után.